تفاوت بین داکت اسپلیت و کولرگازی دیواری

تفاوت بین داکت اسپلیت و کولرگازی دیواری اگر قصد خنک کردن کل خانه یا محل کار را دارید بهترین انتخاب استفاده از یک سیستم داکت اسپلیت یا کولرگازی دیواری خواهد بود ، هر دوی انها برای خنک نگه داشتن فضای شما یک کار عالی انجام میدهند اما تفاوت های زیادی بین این دو وجود دارد

داکت اسپلیت چیست؟

سیستم داکت اسپلیت با داشتن یک کمپرسور جداگانه و یک واحد داخلی برای هر منطقه که در حال خنک شدن است ،از خنک کننده مطبوع جدا شده است ( جدااز سیستم های خنک کننده چندسر که به واحد منفرد خارجی متصل هستند). واحد های داخلی و خارجی با لوله کشی به جای مجاری به یکدیگر وصل می شوند. یکی از بهترین مزیت های داکت اسپلیت این است که به شما امکان میدهد درجه دما در هر اتاق را کنترل کنید.

برای مثال کسی که در حال کار کردن با تردمیل در اتاق است می تواند از دمای داکت اسپلیت بیشترین استفاده را کند و همنطور کسی که در اتاق دیگری در حال تماشای فیلم است می تواند ازدمای داکت اسپلیت کمترین استفاده را کند.

نصب آسان تر کدام است؟

در حالی که هر دو سیستم تحت اصول اصلی یکسانی عمل می کنند ، اما نصب انها تفاوت های بسیاری با یکدیگر دارد.

خنک کنندگی مطبوع مجاری نیاز به مجاری در کل خانه ،منافذ نصب شده در هر اتاق وهمچنین واحد مرکزی نصب شده در خارج دارد. اغلب استفاده از داکت اسپلیت برای خانه ها و مشاغل مقرون به صرفه است اما از لحاظ نصب ،کولرگازی دیواری دارای نصبی آسانتر نسبت به داکت اسپلیت می باشد نصب کولرگازی دیواری تنها با لوله وکابل میسر می گردد در حالی که نصب داکت اسپلیت نیاز به کانال کشی قبل از تکمیل ساختمان دارد.

اگر بخواهید تجهیزات وهزینه های نصب را در نظر بگیرید کولرگازی دیواری گزینه بهتری است بخصوص برای برنامه های کوچکتر، با بزرگ شدن ساختمان این هزینه ها معکوس می گردند و یک نصب ارزان را میسر می سازد.

کارایی در حال اجرا

با این وجود داکت اسپلیت از لحاظ قدرت سرمایش و گرمایش نسبت به کولرگازی دیواری برای فضاهای بزرگتر نتیجه بهتری دارد پس برای فضای بزرگ بهترین گزینه استفاده از داکت اسپلیت می باشد

تعمیر و نگهداری و نظافت

برای اینکه عمر سیستم خنک کننده شما به صورت کارآمد وطولانی مدت ادامه داشته باشد باید تمیز ونگه داری شود ،مراقبت نکردن از ان منجر به افزایش قبض برق و حتی خطرات سلامتی برای خانواده شما به همراه داشته باشد . بسیاری از مردم درک نمی کنند که سیستم خنک کننده اگر به درستی نگه داری نشود می تواند باکتری و بیماری را گسترش دهد.

یک سیستم خنک کننده مطبوع باید هر سال توسط یک متخصص بازرسی شود آنها می توانند سیستم را بررسی کنند تا ببینند ایا بطور موثر در حال اجرا است یا خیر و در صورت نیاز به تعمیرات ، باید فیلترها را حداقل دو بار در سال تغییر دهید تا از جذب باکتری جلوگیری کنید.شما همچنین باید بررسی های منظم خود را انجام دهید تا مطمین شوید سیستم به درستی کار میکند، اگر متوجه صداهای عجیب و غریب هستید یا احساس میکنید به درستی کار نمیکند توصیه میکنیم با یک متخصص تماس بگیرید تا سیستم را بررسی کند.

درحالی که بسیاری از سیستم های اسپلیت خود دارای سیستم عیب یابی و تعمیر می باشند اما با این حال بهتر است بطور منظم یک متخصص را برای بررسی آن بیاورید، آنها قادر خواهند بود مواردی را بررسی کنند که هرگز صاحبخانه آن را بررسی نمیکند، قبل از بروز عیب آن را برطرف کند و و همچنین اطمینان حاصل کند که واحد شما با عملکرد اوج فعالیت میکند . همچنین سیستم های اسپلیت باید فیلترهای خود را مرتبا تمیز کنند همچنین باید واحدها بطور منظم تمیز شوند تا از عملکرد موثر سیستم اطمینان حاصل شود.

زیبایی شناسی

از نظر زیبایی شناسی سیستم های داکت اسپلیت وکولرگازی های دیواری تفاوت های قابل توجهی با یکدیگر دارند هر دوی آنها دارای واحدهای خارجی هستند که اکثر صاحبخانه ها تمایل دارند خارج از منظره اغلب پشت نرده ها نصب کنند.از داخل یک سیستم تقریبا نامریی است تنها راهی که می توانید بفهمید سیستم درآنجا وجود دارد این است که منافذ و کنترل کننده را روی دیوار ببینید .از طرف دیگر سیستم های اسپلیت قابل مشاهده تر هستند زیرا واحدهای داخلی آنها جعبه های مستطیلی هستند که روی دیوارها قرار دارند.

برخی از افراد به راحتی می توانند آن را نادیده بگیرند و برخی دیگر برعکس، و بعضی اوقات میتوانند در تزیین خانه شما چالش هایی ایجاد کنند ؛ اینکه آیا این مسیله مهم است یا نه به ترجیحات زیبایی شناسی شخصی شما مربوط است .

دنیای نهایی

درحالی که هرکدام از این سیستم ها اساسا کار مشابهی را انجام میدهند تفاوت های ظریف زیادی در عملکرد هریک وجود دارد.هرکدام را که انتخاب کنید در نهایت به وضعیت وترجیحات خودتان بستگی دارد. همه ی جنبه ها مهم است و باید هزینه های کوتاه مدت و بلند مدت را در نظر بگیرید.

هردوی آنها میتوانند گزینه های عالی باشند اما ممکن است دریابید که یک انتخاب برای خانه شما مناسب تر از دیگری است.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ایمیل شما در هیچ جایی منتشر نخواهد شد