شرح کار کولرگازی های دیواری DC اینورتر

شرح کار کولرگازی های دیواری DC اینورتر : در سال های اخیر کولرگازی های دیواری DC اینورتر به دلیل مزایای زیادی که دارند ، در مقایسه با نوع معمولی محبوبیت فراوانی پیدا کرده اند.

از آنجایی که این کمپرسور با بیشترین قدرت ممکن کار میکند باعث شده است که نتیجه کارآمدتری را ارائه دهد.

موتور القایی AC

در یک موتور القایی 3 فاز AC ،استاتور موتور دارای سیم پیچی هایی است که به گونه ای طراحی شده اند که وقتی یک ولتاژ 3 فاز AC بر روی سیم پیچ ها اعمال می شود ، یک میدان مغناطیسی دوار تولید می شود.

روتور معمولا دارای سیم پیچی هایی است که درون لمینت های آهنی تعبیه شده است. از انجا که نیرو به سیم پیچ ها منتقل می شود ، میدان مغناطیسی در روتور تولید میگردد که باعث واکنش آن با میدان مغناطیسی در استاتور می شود.

میدان مغناطیسی در حال چرخش ، استاتور را به کمک روتور می کشد و سعی میکند تا از میدان چرخش دور بماند. افتادن یا لغزش حدود چند درصد است . این طراحی یکی از روش های معمول موتور 3 فاز در کمپرسور است.

موتور بدون برس DC

در یک موتور بدون برس DC که در سیستم کولرگازی دیواری اینورتر DC استفاده می شود ، روتور موتور با استفاده از آهنربا های دائمی با سیم پیچ بر روی استاتور ساخته می شود.

هیچ برس و کمکی در مقایسه با موتور معمولی DC وجود ندارد ، از این رو نگرانی هایی از قبیل جرقه ها ، عمر برس ، باقی مانده برس و سر و صدای الکتریکی را از بین می برد. سیم پیچ های موتور به کنترل الکترونیکی نیرو وصل می شوند که سرعت موتور را با استفاده از میکروکنترل مشخص میکند.

مدار های محافظت و نظارت متنوعی برای اطمینان از کارایی در کنترل های الکترونیکی ساخته شده اند. این نوع موتور به دلیل قابلیت اطمینان بهتر و راندمان انرژی بیشتر در طراحی ، مورد استفاده و رضایت قرار می گیرد. از این رو مهمترین مزایای کمپرسور موتور بدون برس DC ، عملکرد آرام آن ، حجم کم ، عمر بیشتر ، صرفه جویی در مصرف انرژی و کنترل بهتر ظرفیت است که برای افرادی که از این تجهیزات استفاده میکنند ، به یک محیط راحت تر تبدیل شده است.

مدار کنترل اینورتر DC

کنترل الکترونیک پیچیده ترین قسمت یک سیستم اینورتر DC است و از این رو آن را به یکی از پرهزینه ترین مولفه های کولرگازی دیواری تبدیل میکند و بخش دیگر ان مربوط به کمپرسور است.

منبع تغذیه مدار کنترل کمپرسورDC از منبع تغدیه تک فاز است. تنوع زیادی در طراحی وجود دارد که از تصحیح ضریب توان استفاده میکند و ضریب قدرت بهتری را ارائه میدهد.

مبدل DC

مبدل DC با استفاده از چهار دیود متصل مانند یک پل ، منبع تغذیه ورودی را از AC به DC تبدیل میکند. سلف ها و خازن ها قبل از مبدل متصل شده اند تا بخاطر تعویض ترانزیستور ها ، نویز الکتریکی را در منبع تغذیه کاهش دهند.

در صورت استفاده از منبع 3 فاز ، شش دیود برای تبدیل توان AC به DC مورد نیاز است.

ضریب قدرت یا PFC

مبدل فعال به این معنی است که ضریب توان در این طرح قادر است ضریب توان تجهیزات را بیش از 98% نسبت به محلول دیگر براساس فیلتر LC ( سلف و خازن ) اصلاح کند.

همچنین به کاهش انتشار جریان هارمونیک کمک میکند که مطابق با استاندارد های تعیین شده توسط کمیته فنی سازگاری الکترومغناطیسی باشد.

تنها ایراد استفاده از این طرح ، هزینه بالای اجرای آن می باشد.

بخش سوم اینورتر متشکل از ترانزیستور های IGBT است

در این بخش منبع تغدیه ولتاژ 3 فاز موتور کمپرسور DC تولید می شود. در طراحی اولیه ، طراحان از شش ترانزیستور IGBT گسسته استفاده میکنند که توسط میکرو رایانه کنترل می شود.

این نرم افزار به گونه ای است که از سیگنال های مناسب برای روشن یا خاموش کردن هر ترانزیستور در یک زمان بندی صحیح ، بسته به بازخوردهایی مانند موقعیت روتورها در رابطه با موتور استاتور و میزان ولتاژ تشخیص داده شده استفاده میکند.

موتور DC بدون برس کمپرسور به ولتاژ سینوسی 3 فاز نزدیک می شود که باعث روشن شدن موتور میگردد.با تغییر نیروی تامین شده به موتور از طریق تعویض ترانزیستور ها ، می توان سرعت موتور را از پایین به بالا کنترل کرد.

در این روش HVAC کنترل شده از ظرفیت حاصل می شود. در صورت نیاز به خنک کردن یا گرم کردن سریع ، موتور با بیشترین سرعت می چرخد. وقتی دمای اتاق ثابت شود موتور نیز از سرعت خود می کاهد.

طراحی جدیدتر باعث می شود از ماژول های قدرت معروف به IPM یا ماژول های قدرت هوشمند استفاده شود که 6 ترانزیستور IGBT ، مدار تشخیص ، شرایط اضافه بار و سایر پارامتر ها در یک محفظه محصور ساخته می شود.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ایمیل شما در هیچ جایی منتشر نخواهد شد