مقایسه کولر گازی و داکت اسپلیت

مقایسه کولر گازی بوش و داکت اسپلیت بوش شرکت هوای پاک ایران ، سیستم های تهویه مطبوع کولر گازی بوش و داکت اسپلیت بوش از لحاظ کارایی هر دو برای تهویه هوای منازل مسکونی و تجاری مورد استفاده قرار میگیرند اما این دو تفاوت های زیادی با یکدیگر دارند که هر فرد بسته به نیاز خود و با توجه به اطلاعاتی که ما در اینجا در اختیار او قرار میدهیم میتواند مناسب تربن گزینه را انتخاب نماید.

مقایسه کولر گازی بوش و داکت اسپلیت بوش

کولر گازی دیواری چیست؟

کولر گازی بوش یکی از سیستم های تهویه مطبوع به شمار میرود که کار هدایت هوای گرم ساختمان به خارج از ساختمان را بر عهده دارد. در برخی از کولر گازی ها این پروسه به شکل برعکس نیز انجام میگردد . در کولر گازی بوش دو کاره که علاوه بر سیستم سرمایش ، مجهز به سیستم گرمایش نیز هستند ، کولر گازی بوش این قابلیت را دارد که هوای گرم را توسط پمپ حرارتی به داخل ساختمان هدایت نماید. پس نتیجه میگریم که از کولر گازی بوش دوکاره می توان هم برای تولید سرمایش و هم برای تولید گرمایش در داخل ساختمان استفاده کرد.

مقایسه کولر گازی بوش و داکت اسپلیت بوش

اجزای تشکیل دهنده کولر گازی بوش:

1- کمپرسور : کمپرسور که همان قلب تپنده سیستم کولر گازی بوش به حساب می آید اصلی ترین جزء می باشد. وظیفه ی کمپرسور مکش هوای داخل ساختمان و هدایت هوای خارج از ساختمان به داخل ساختمان از طریق کندانسور می باشد. به این طریق که هوای گرم و کهنه را از داخل ساختمان خارج کرده و هوای تازه و خنک و تصفیه شده را به داخل ساختمان هدایت میکند.

کمپرسور اختلاف فشار لازم را در جریان مبرد ایجاد میکند که این اختلاف فشار در قسمت خروج هوا به داخل ساختمان ضعیف تر و در قسمت ورود هوا به داخل ساختمان قوی تر است.

کولر گازی بوش

2- کندانسور : کندانسور تشکیل شده از مجموعه ای از لوله های مسی و صفحات آلومینیومی مشبک می باشد و با طراحی خاص و ویژه ای دربخش خارجی دستگاه قرار میگیرد که وظیفه ی آن جذب گرمای موجود در گاز مبرد و یا دفع سرمای موجود در آن می باشد.

مقایسه کولر گازی بوش و داکت اسپلیت بوش

3- اوپراتور : اوپراتور تشکیل شده از مجموعه ای از لوله های مسی و صفحات آلومینیومی مشبک می باشد و با طراحی خاص و ویژه ای در داخل دستگاه قرار می گیرد و محل سرمایش و گرمایش هوا در داخل دستگاه به شمار میرود. هوای داخل ساختمان از طریق یونیت داخلی وارد محفظه اوپراتور شده و و بعد از خنک سازی و یا گرم سازی مجددا به داخل ساختمان دمیده می شود.

مقایسه کولر گازی بوش و داکت اسپلیت بوش

4- ماده مبرد : ماده ی مبرد ماده ای است که با دریافت گرمای داخل ساختمان از طریق اوپراتور کولر گازی بوش از حالت مایع تبدیل به حالت گاز شده و در قسمت کندانسور با از دست دادن گرما مجددا به حالت گاز تبدیل می شود و نیروی مورد نیاز جهت گردش گاز خنک کننده توسط کمپرسور انجام می گیرد.

مبرد کولر گازی بوش

5- لوله مویی: لوله مویی وظیفه ی افت فشار مبرد وهمچنین فراهم نمودن فرصت لازم برای تبخیر آن در قسمت اوپراتور دستگاه می باشد.

لوله مویی کولر گازی بوش

انواع کولر گازی بوش از لحاظ مصرف برق

کولر گازی های بوش از لحاظ مصرف برق به دو دسته ی اینورتر و معمولی(غیر اینورتر) تقسیم می شوند.

کولر گازی بوش اینورتر: کولر گازی بوش اینورتر که به آنها سیستم های دور متغیر نیز گفته می شود پس از روشن شدن کم کم درجه دمای محیط را به درجه دلخواه میرساند و بعد از این فرآیند وقتی محیط به دمای دلخواه رسید باعث تغییر سرعت در موتور کولر گازی شده و دور موتور کاهش می یابد. پس کولر گازی بوش اینورتر این قدرت را دارد که در زمانی که محیط به درجه دمای مورد نیاز رسید این مورد را تشخیص داده و دور موتور خود را کاهش دهد تا هم دما ثابت بماند و هم مصرف برق کاهش یابد. همچنین زمانی که دما رو به گرم شدن کند سیستم دوباره دور موتور خود را افزایش میدهد.

کولر گازی بوش معمولی: کولر گازی بوش معمولی که به آنها سیستم های دور ثابت می گویند توانایی کم و زیاد کردن سرعت موتور را ندارند به همین خاطر زمانی که محیط به درجه دمای دلخواه برسد دستگاه به طور خودکار خاموش شده و بعد از اینکه دما رو به گرم شدن کند مجددا روشن می شود.

باید این نکته را در نظر داشت که خاموش و روشن شدن سیستم به طور متناوب نیاز به ولتاژ زیادی برق دارد. به همین خاطر به اینگونه سیستم ها ، سیستم های پرمصرف گفته می شود.

اما در سیستم های اینورتر با توجه به اینکه از روشن و خاموش شدن سیستم جلوگیری می شود پس در نتیجه به ولتاژ کمتری از برق نیاز دارند. و این به معنی صرفه جویی در مصرف انرژی است.

صدای کمتر ، افزایش عمر قطعات ، سرمایش و گرمایش قوی تر و مصرف انرژی پایین تر از جمله فواید کولر گازی اینورتر بوش می باشد.

مدار اینورتر کولر گازی بوش

داکت اسپلیت بوش چیست؟

داکت اسپلیت بوش یکی دیگر از انواع سیستم های تهویه مطبوع می باشد که همانند کولر گازی بوش عمل سرمایش و گرمایش هوای محیط را فراهم می سازد با این تفاوت که داکت اسپلیت بوش از طریق کانال کشی در سقف کاذب یا دیوار ها نصب می گردد

مقایسه کولر گازی بوش و داکت اسپلیت بوش

اجزای تشکیل دهنده داکت اسپلیت بوش:

1- هواساز: هوازساز نیز خود از اجزایی بنام سینی درین، دینام ، پروانه ، اوپراتور و کویل تشکیل شده است. که وظیفه ی تولید هوای خنک و گرم و گرفتن رطوبت هوا را بر عهده دارد.

مقایسه کولر گازی بوش و داکت اسپلیت بوش

2- کندانسور : کندانسور یونیت خارجی که از اجزایی بنام دینام ، پروانه ، موتور کمپرسور ، فین و …. تشکیل شده است که وظیفه ی انتقال گاز فشرده شده به هواساز و جمع کردن گاز متراکم شده به کمپرسور را بر عهده دارد.

مقایسه کولر گازی بوش و داکت اسپلیت بوش

انواع داکت اسپلیت بوش از لحاظ مصرف برق:

داکت اسپلیت بوش اینورتر: در ساخت داکت اسپلیت بوش اینورتر سیستمی به کار برده شده است که با ارسال سیگنالی به قسمت کنترلر موتور الکتریکی دور موتور را کم و یا زیاد میکند تا بتواند به درجه دمای دلخواه برسد. که این نیز همان فناوری دور متغیر می باشد و با پایین آورن ولتاژ مصرفی باعث کاهش مصرف انرژی میگردد.

داکت اسپلیت بوش معمولی: داکت اسپلیت بوش معمولی فاقد فناوری دور متغیر می باشد به همین علت داکت اسپلیت بوش معمولی با استفاده از عمل روشن و خاموش شدن متناوب درجه دمای محیط را به درجه دمای مطلوب میرسانند که این عمل باعث مصرف بیش از حد انرژی می گردد.

بارزترین تفاوت بین داکت اسپلیت اینورتر بوش و داکت اسپلیت بوش معمولی فناوری دور متغیر سیستم می باشد که داکت اسپلیت معمولی از این فتاوری محروم می باشد. لازم به ذکر است که داکت اسپلیت اینورتر نسبت به نوع معمولی دارای صدای کمتر، طول عمر بیشتر و قدرت سرمایش و گرمایش قوی تری می باشد.

تفاوت گاز R22 و R410 در کولر گازی بوش و داکت اسپلیت بوش

در سیستم های تهویه مطبوع از گاز های مختلفی استفاده می گردد که دو نوع شایع آن عبارت اند از گاز R22 و R410.

گاز R22 که در سیستم های تهویه مطبوع در آن استفاده می شد برای محیط زیست و لایه ازون خطر فراوانی داشت و همچنین گرمای زیادی را نیز آزاد می کرد که این برای محیط زیست بسیار مضر بود به همین خاطر از سال 2012 استفاده از این گاز در ساخت کولر گازی ها ممنوع اعلام شد و گاز R410 جایگزین این گاز شد.

گاز R410 سازگاری خوبی با محیط زیست دارد و خطری برای محیط زیست و لایه ازون محسوب نمی گردد.

دمای جوشش گاز R410 منفی 51/4 درجه می باشد که در مقایسه با گاز R22 که دمای جوشش آن منفی 40/8 درجه است بازده بسیار بالاتری داشته و سازگاری خوبی را با محیط زیست دارد. در حال حاضر در تمام سیستم های اینورتر از گاز R410 استفاده می گردد.

گاز r410 کولر گازی بوش

مقایسه کولر گازی و داکت اسپلیت

مزایای داکت اسپلیت نسبت به کولر گازی دیواری:

1- اسپلیت کانالی بوش این توانایی را دارد که کل فضای ساختمان را به طور همزمان خنک نماید در صورتی که کولر گازی دیواری فقط توانایی خنک سازی یک اتاق از محیط را دارد که پنل داخلی در آن نصب شده است.

اسپلیت کانالی بوش

2- اسپلیت کانالی بوش با توجه به قدرت بسیار بالایی که دارد قابل استفاده در گرم ترین و سرد ترین نقاط کشور می باشد.

3- در صورتی که ساختمان مجهز به سیستم حرارتی باشد داکت اسپلیت این توانایی را دارد که به سیستم حرارتی ساختمان متصل شده و عمل گرمایش منزل را در فصل زمستان انجام دهد. کولر گازی های دوکاره علاوه بر قابلیت سرمایش، قابلیت گرمایش را نیز دارند اما از لحاظ قدرت در مقایسه با داکت اسپلیت ضعیف تر عمل می نمایند.

سیستم حرارتی داکت اسپلیت بوش

4- داشتن فیلتر تصفیه هوا و ضد قارچ که البته کولر گازی دیواری هم این مزیت را داراست.

فیلتر تصفیه داکت اسپلیت بوش

5- داکت اسپلیت این قابلیت را داراست که از ترموستات محیطی در در اتاق های مختلف با درجه دمای مختلف استفاده نماید در صورتی که کولر گازی تنها قابلیت ایجاد یک درجه دمای تعیین شده در یک اتاق از محیط را دارد.

کانال کشی داکت اسپلیت بوش

6- اسپلیت کانالی بوش به دلیل نداشتن سیستم رادیاتور و لوله کشی زیباتر و مرتب تر از کولر گازی می باشد.

7-از داکت اسپلیت می توان در محیط های بزرگ نیز استفاده کرد و با استفاده از کانال کشی هوا را به داخل تمامی اتاق ها منتقل نمود. اما در کولر گازی قابلیت انقال هوا به اتاق های دیگر وجود ندارد و تنها چاره این است که در هر اتاق یک کولر گازی جداگانه نصب نمود.

8- داکت اسپلیت برای فعالیت به اوپراتور وابستگی ندارد.

9- اسپلیت کانالی بوش امکان تعبیه در سقف را دارد که به زیبایی منزل کمک زیادی میکند در صورتی که پنل کولر گازی قابل تعبیه در سقف نمی باشد و باید بر روی یکی از دیوار های داخلی نصب گردد.

10- اشغال نکردن فضای داخلی ساختمان در مقایسه با کولر گازی

مزایای کولر گازی نسبت به داکت اسپلیت:

1- نصب کولر گازی بوش نسبت به داکت اسپلیت نیاز به هزینه کمتری دارد

2- استفاده از کولر گازی بوش برای کسانی که امکان لوله کشی و کانال کشی در دیوارها و سقف منزل خود را ندارند مناسب تر است

3- در صورت نصب کولر گازی بوش جداگانه برای هر اتاق می توان درجه دمای هر اتاق را تعیین کرد در صورتی که سیستم داکت اسپلیت دمای کل اتاق های منزل را یکدست و هم دما می کند

4- قیمت کولر گازی بوش نسبت به داکت اسپلیت بوش پایین تر است

5- کولر گازی دیواری صدای کمتری نسبت به داکت اسپلیت تولید مینماید.

معایب داکت اسپلیت:

یکی از معایب داکت اسپلیت ها این است که امکان تنظیم دمای متنوع در اتاق های مختلف را ندارد به این معنی که تمامی بخش های منزل را به یک درجه یکسان خنک و یا گرم میکنند .

همچنین داکت اسپلیت ها نسبت به چیلر و مینی چیلر برق بیشتری مصرف میکنند

یکی دیگر از معایب داکت اسپلیت ها این است که برای محیط های کوچک نمی توان از آنها استفاده نمود و این به آن دلیل است که داکت اسپیلت ها در محیط های کوچک سروصدای زیادی تولید میکنند وموجب سلب آسایش در آن محیط می گردند.

معایب کولر گازی:

کولر گازی نسبت به سیستم داکت اسپلیت از مصرف برق بالاتری برخوردار است که این امر در صورتحساب مصرف انرژی نقش موثری دارد.

همچنین کولر گازی قادر به خنک سازی کل بخش های منزل مسکونی نمی باشد مگر آنکه برای هر بخش کولر گازی جداگانه خریداری و نصب گردد که این خود به هزینه بیشتری نیازمند است و یکی از معایب سیستم های کولر گازی به شمار می رود.

نکته:

سیستم های کولر گازی بوش و داکت اسپلیت بوش شرکت هوای پاک ایران طبق فناوری جدید طراحی شده و نوع اینورتر آنها از طول عمر و کیفیت بالایی برخوردار است و همچنین دارای کمترین سر و صدا میباشند.

اما لازم به ذکر است که در نصب و نگهداری این سیستم ها باید از نماینده های کار بلد و حرفه ای متخصص در این زمینه کمک گرفت که علم و دانش مورد نیاز را داشته باشند. اشخاص بی تجربه که اطلاعاتی در مورد فناوری و قطعات این سیستم های پیشرفته ندارند می توانند باعث بروز مشکلات زیادی شوند.

نصاب کولر گازی بوش

نتیجه کلی مقایسه کولر گازی و داکت اسپلیت :

سیستم کولر گازی دیواری و داکت اسپلیت هر دو جزو سیستم های تهویه مطبوع جدبد هستند که کارایی ها و مزایای فراوانی در مقایسه با انواع سیستم های تهویه مطبوع قدیمی دارند.

در هنگام انتخاب داکت اسپلیت و کولر گازی باید مزایا و معایب هر دو را در نظر گرفت و باتوجه به نیاز خود و طراحی منزل محل سکونت خود یکی از آنها را که نیاز بیشتری به آن حس می شود انتخاب کرد.

تصمیم گیری در مورد خرید کولر گازی یا داکت اسپلیت بوش

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ایمیل شما در هیچ جایی منتشر نخواهد شد