آینده فناوری نانو و تکنولوژی برتر آن

آینده فناوری نانو، موضوع بسیاری از گمانه زنی های علمی و غیر علمی بوده است، از جمله چندین دیدگاه روز قیامت در فرهنگ عامه که پیش بینی نانوموادی های تکراری خود را که در حملات عظیم به بشریت و محیط زیست شرکت می کنند، پیش بینی کرد.

یک نمونه از چنین سناریویی در رمان مشهور مایکل کریچتون Prey، جایی که “خاکستری گوی” خود تکرار و غرق جهان می شود، ارائه شده است … پیش بینی های پیش رو بسیاری از فناوری های جدید را در دوران کودکی خود به همراه آورده اند (مثلا رباتیک در دهه های 1940 و 1950).

آینده فناوری نانو و تکنولوژی برتر آن

چشم اندازهای آینده ای در زمینه فناوری نانو از یک سو استفاده های پیش بینی شده از نانو ذرات درون بدن و جریان خون (برای اهداف تشخیصی و درمانی) و از سوی دیگر – توسعه بالقوه سلاح های جدید کشتار جمعی توسط فناوری نانو می باشد.

محصولات فعلی فناوری نانو، پلاستیکی تقویت شده برای بدن دوچرخه، لباس مقاوم در برابر لکه، لوازم آرایشی و بهداشتی بهتر و رکتهای تنیس تقویت شده با نانولولههای کربنی هستند.

برخی از نویسندگان درباره آینده فناوری نانو در مورد فناوری های نوین، فناوری نانو و فناوری های رادیکال تفاوت دارند. برای مثال، تقویت مواد فعلی توسط دستگاه های نانو مقیاس – که به عنوان یک برنامه کاربردی برای توسعه رنگهای بهتر منجر شده است، نشان داده شده است.

آینده فناوری نانو و تکنولوژی برتر آن

نانو تکنولوژی تکاملی شامل وظایف پیچیده تر مانند سنجش و تجزیه و تحلیل محیط زیست توسط نانو ساختارها و نقش فناوری نانو در پردازش سیگنال، تصویربرداری پزشکی و تبدیل انرژی است.

برنامه های کاربردی عبارتند از تحویل هدفمند مواد مخدر و افزایش اجزای مانند ترانزیستور، سلول های خورشیدی، دیودهای نوری و لیزرهای دیود. از محاسبات به اصطلاح محاسبات تکاملی، پیشرفت های قابل توجهی در محدوده محاسبات انتظار می رود، که اجازه پردازش سریع تر، معماری های کوچک و ذخیره سازی را افزایش می دهد.

آینده فناوری نانو و تکنولوژی برتر آن

بسیاری از چشم اندازهای جسورانه فناوری نانو از دیدگاه اصلی اریک دکسلر در اواخر دهه 1980 ظهور می کنند (موتورهای خلقت: دوره عصر فناوری نانو). این پیش بینی توسعه ساختارهای پیچیده برای تولید نانو مقیاس، که از ربات های کوچک و وسایل نقلیه استفاده می کند. چنین مفاهیمی گاهی اوقات برای تمایل خود به ترجمه معماری و ساختارهای نانو مقیاس از مقیاس های دیگر بدون توجه به اندازه کافی توجه به تاثیر مقیاس بر قوانین فیزیکی زیر، انتقاد شده است

این قوانین اغلب در مقیاس نانو به عنوان آنها در مقیاس بزرگتر هستند رویکردهای جایگزین پیشنهاد شده عبارتند از “گرفتن یک رهبر از طبیعت” – جایگزینی اجزای “سخت” که قبلا پیش بینی شده (مانند اهرم های نانو و دندان ها) توسط مواد نرم و واردات در زمینه اصول بیولوژیکی نانوتکنولوژی مشاهده شده در سلول ها و موجودات کوچک است.

ایده های مرتبط شامل استفاده از ” موتور مولکولی ” است که به نانوساختارهای مصنوعی متصل شده و مینیاتور سازی سیستم های میکرو الکترومکانیکی موجود (MEMS) به آنچه که سیستم های نانو الکترومکانیکی نامیده می شود (NEMS) است.

آینده فناوری نانو و تکنولوژی برتر آن

یک زمینه در حال ظهور در فناوری نانو به عنوان فناوری بیونون شناخته می شود که یک تکنولوژی مصنوعی است که بر اساس اصول و شیوه های شیمیایی موجودات زنده است. فناوری بیونون برای ارتباط بین زیست شناسی مولکولی و فناوری نانو به نظر می رسد

هدایت توسعه ماشین آلات در مقیاس نانو به وسیله ساختار و عملکرد نانومواد طبیعی طبیعی موجود در سلول های زنده همانطور که در مورد بسیاری از فن آوری های جدید بود، پیش بینی های جامد از روند پیشرفت آنها دشوار است.

اگر فناوری نانو به پیروی از مسیرهای دیگر فناوری های جدید (ارتباطات دیجیتال، اینترنت) باشد، پیش بینی های اولیه – برای ده سال اول – تمایل به تأثیر فناوری را بیش از حد تعریف می کنند (در مقایسه با پیش بینی های بسیار کمتر)؛ پیش بینی طولانی مدت – برای اولین بار در 50-75 سال – تمایل به دست کم گرفتن این تاثیر (در مقایسه با پیش بینی های بسیار بیشتر به دست می آید).

برچسب ها : ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ایمیل شما در هیچ جایی منتشر نخواهد شد